Premier Padel
FIP-turnering

Galan och Chingotto drar sig ur FIP-tävling

Ale Galan och Fede Chingotto har dragit sig ur FIP Platinum Lyon. Det stod klart när lottningen släpptes inför veckans tävling.

Paret stod för stor succé när de tog hem Premier Padel Milano P1. 

I finalen besegrade de Arturo Coello och Agustin Tapia med 2–6, 6–3, 6–0. En seger som också innebar att Coello och Tapia förlorade ett set med 6–0 för första gången på Premier Padel-touren.

Segern gör att kampen om förstaplatsen i årets ranking har jämnats ut. Coello och Tapia står nu på 14 100 poäng, medan Galan och Chingotto har 12 020, vilket innebär ett avstånd på drygt 2 000 poäng.

Säsongen är långt ifrån över. Det återstår en P2-tävling, en P1-tävling, en Major, Tour Finals samt VM för par, där vinnarna får lika mycket poäng som i en Major – alltså 2 000 poäng. 

Galan och Chingotto har därmed fortfarande möjlighet att komma ikapp Coello och Tapia.

Planen var dessutom att Galan och Chingotto skulle delta i FIP Platinum Lyon, där segrarna får 300 rankingpoäng. De var anmälda, men när lottningen släpptes stod det klart att de har dragit sig ur tävlingen.

Istället är det nu Martin Di Nenno och Javi Leal som toppar seedningen på herrsidan, följda av Francisco Guerrero och Momo Gonzalez. 

På damsidan är Tamara Icardo och Marina Guinart España förstaseedade, medan Alejandra Alonso och Lucia Sainz är andraseedade.

FIP Platinum Lyon spelas denna vecka.

LÄS VIDARE SOM MEDLEM
Låst artikel. Logga in som prenumerant för att läsa. Bli gratismedlem genom att registrera dig här.
Den här artikeln handlar om: