Premier Padel
Premier Padel

Premier Padel-tävlingen i fara – spelplats saknas

ANNONS

Om fyra veckor ska en Premier Padel-tävling avgöras i Spanien. Men ännu saknas en fastställd spelplats, och enligt den spanska tidningen Relevo kan tävlingen komma att flyttas – eller ställas in helt.

Det handlar om en P1-turnering som är planerad att spelas mellan 28 april och 4 maj i Spanien. Förra året hölls en P2-tävling i Sevilla under våren, men det är oklart var årets upplaga ska äga rum.

Tidningen Relevo skriver:

”Enligt uppgifter till Relevo är tävlingen ännu inte bekräftad, och allt tyder på att den kan flyttas till ett annat datum – eller helt strykas från kalendern.”

”Källor säger att inget är bestämt än, att förhandlingarna pågår för fullt, men att det ser väldigt svårt ut att genomföra tävlingen som planerat. Flera alternativ övervägs för att påverkan ska bli så liten som möjligt. Det mest troliga just nu är att tävlingen får ett nytt datum.”

Det återstår att se vad som händer. Ett besked från Premier Padel väntas inom de närmaste veckorna.

LÄS VIDARE SOM MEDLEM
Låst artikel. Logga in som prenumerant för att läsa. Bli gratismedlem genom att registrera dig här.
Den här artikeln handlar om: