Svenskarna sjätteseedade – allt inför Premier Padel i Mexiko
Premier Padel är tillbaka i Mexiko, men precis som i Gijón saknas nästan hela topp 100 på herrsidan. Juan Lebron och Franco Stupaczuk anmälde sig i sista stund och kliver in som stora favoriter. På damsidan saknas Bea Gonzalez och Claudia Fernandez – här är allt du behöver veta inför veckans tävling.
Den här veckan fortsätter Premier Padel-säsongen med en P2-tävling i Mexiko. För två veckor sedan avgjordes en P2-turnering i Gijón, där hela topp 100 på herrsidan saknades efter att spelarna valt att avstå. Spelarfacket klargjorde i ett uttalande att de inte hade uppmanat till bojkott, men betonade att spelarna vill tävla – dock inte till vilket pris som helst. Läs mer här.
Inför veckans tävling i Mexiko saknas fortfarande nästan hela topp 100 på herrsidan, men med en skillnad. Juan Lebron och Franco Stupaczuk anmälde sig med bara drygt en timme kvar av anmälningstiden och kliver in som stora favoriter.
På damsidan är större delen av toppen med, men Bea Gonzalez och Claudia Fernandez saknas. Spelarna har inte uttalat sig, men det är inte ovanligt att vissa toppspelare väljer att stå över en P2-tävling under en lång säsong – något som även skedde förra året.
Svenskar i huvudrundan
Simon Vasquez och Adam Axelsson deltar i veckans tävling och är sjätteseedade.
Spelschema och sändningar
Första omgången spelas tisdag/onsdag och eftersom tävlingen avgörs i Mexiko drar matcherna igång senare på eftermiddagen och kvällen svensk tid.
- Centercourten sänds på Viaplay
- Övriga banor sänds på YouTube
- Från och med kvartsfinalerna sänds alla matcher även på Red Bull TV
Se lottningen nedanför.

