Premier Padel

Så blir seedningen på damsidan i Premier Padel

ANNONS

Nu är det bara två veckor kvar till den nya Premier Padel-säsongen och spelarna har bara några dagar på sig att anmäla sig till årets första tävling. Alla dampar i toppen har anmält sig, vilket innebär att seedningen nu är officiell.

Det är nio par på damsidan i Premier Padel som inleder den nya säsongen med ett stort antal poäng, där avståndet till tionde platsen uppgår till nästan 5 000 poäng. Fyra av dessa nio par är nya samarbeten som debuterar i årets första tävling, medan fem par fortsätter sina samarbeten från föregående säsong

De nya paren är Delfi Brea och Gemma Triay, Bea Gonzalez och Claudia Fernandez, Alejandra Salazar och Veronica Virseda samt Aranzazu Osoro och Jessica Castello.

Andrea Ustero och Alejandra Alonso befinner sig däremot utanför seedningen för kvartsfinalerna i den första tävlingen. Med endast 240 poäng upp till åttonde platsen finns dock möjlighet att klättra redan från start.

Premier Padel

LÄS VIDARE SOM MEDLEM
Låst artikel. Logga in som prenumerant för att läsa. Bli gratismedlem genom att registrera dig här.
Den här artikeln handlar om: