Premier Padel

Succén fortsätter för Windahl och Valdes — nu väntar Momo/Ruiz

ANNONS

Daniel Windahl och Javier Valdes är klara för åttondelsfinal i Premier Padel-tävlingen i Paraguay. Paret besegrade Arnau Ayats och Francisco Guerrero under kvällen. Nu väntar Momo Gonzalez och Alex Ruiz.  

Under veckan avgörs en Premier Padel-tävling i Paraguay. Daniel Windahl (53) och Javier Valdes (65) säkrade en plats i huvudrundan efter två vunna matcher i kvalet.

I dag väntade den första omgången i huvudrundan.

På andra sidan nätet stod Arnau Ayats (55) och Francisco Guerrero (50). Windahl och Valdes stod för ytterligare en stark prestation och vann matchen i raka set med resultatet 6-3, 6-4.

Nu väntar tuffare motstånd. I nästa match kommer Windahl och Valdes att ställas mot Momo Gonzalez och Alex Ruiz. Det är inte bekräftat men matchen lär avgöras på torsdag.  

LÄS VIDARE SOM MEDLEM
Låst artikel. Logga in som prenumerant för att läsa. Bli gratismedlem genom att registrera dig här.
Den här artikeln handlar om: