Foto: World Padel Tour
A1 Padel

Succé för Stjern och Appelgren — klara för huvudrundan

ANNONS

Viktor Stjern och Daniel Appelgren är klara för huvudrundan på A1 Master i Halmstad. Paret besegrade Calle Knutsson och Pablo Figueroa i kvalfinalen med 6-4, 3-6, 6-1.

Under förmiddagen avgjordes kvalet till A1 Master Halmstad på Padel Crew i Helsingborg. Kvalfinalen blev en intensiv match som nästan varade i två timmar. Viktor Stjern och Daniel Appelgren lyckades till slut besegra Knutsson och Figueroa med 6-4, 3-6, 6-1.

Vinsten innebär att Stjern och Appelgren är klara för huvudrundan på A1 Master i Halmstad. Huvudturneringen går av stapeln nästa vecka och kommer att spelas på stora torget i Halmstad. 

Anton Andersson och Albin Olsson kommer också att spela huvudturneringen nästa vecka, då paret har fått wildcard.

LÄS VIDARE SOM MEDLEM
Låst artikel. Logga in som prenumerant för att läsa. Bli gratismedlem genom att registrera dig här.
Den här artikeln handlar om: