Montage: Privat och Erik Nilsson
Svensk Padel

Stor intervju med Anna-Viktoria Björkman Lind: "Drömmen vore landslaget"

Anna-Viktoria Björkman Lind visade upp sig för padel-publiken under årets första SPT-tävling. Tillsammans med världsspelaren Carolina Orsi tog de sig till en semifinal. I en stor intervju med PadelDirekt berättar den före detta tennisspelaren om hennes padelsatsning och lärdomarna från tennisen. 

— Jag har spelat tennis sedan jag var fem år gammal. Jag spelade min första tävling när jag var tolv år och var som bäst rankad när jag var 18. Då var jag tvåa i Sverige och Mari Andersson (ja, Sveriges förbundskapten) etta berättar Anna-Viktoria Björkman Lind för PadelDirekt. 

Björkman Lind fick ett fullt scholarship till UCLA i Kalifornien och började tävla för dem efter gymnasiet. 

— Under mitt näst sista år där så vann vi den största tävlingen för amerikanska universitet. Vinsten resulterade i att vi fick åka till Vita huset och träffa Bush, fortsätter 36-åringen. 

Fast sporten padel blommade i Sverige, var det inte förrän sommaren 2021 på en resa till Spanien som Björkman Lind hittade sporten. 

— Jag har varit lite utanför padel-utvecklingen med tanke på att jag har två yngre barn. Men när jag hittade sporten blev jag, som den tävlingsmänniska jag är, fast. 

Äntligen får jag chansen att tävla igen och förhoppnings bli riktigt duktig inom en ny racketsport, säger Björkman Lind.



Vilka styrkor tar du med dig från tennisen?
—Då skulle jag vilja nämna tre styrkor som är mina klart största. Den första är min fysik, snabbhet och styrka som jag har med mig från tennisen. Det andra skulle jag säga är just dubbelspelet. Jag vet hur jag ska röra mig på banan, framförallt vid nätet för att bäst täcka banan, och hur jag där ska tänka rent strategiskt, även om det såklart skiljer sig en del i padel. 

— 
Det tredje är absolut det mentala. Jag har tävlat enormt mycket i tennis under press, så jag blir snarare bättre när jag sätts under press, tycker jag.

Hur ser du på din padelsatsning?
— Jag har ett heltidsjobb inom fastighetsbranschen och familj med två barn så just nu blir det ingen heltidssatsning på padeln även om jag såklart gärna hade spelat varje dag om jag fick chansen till det. 
I dag spelar jag kanske tre matcher eller träningar i grupp per vecka. En gång i veckan tar jag en privatlektion med min tränare Eduardo Ladeveze på LeDap. Utöver det så blir det en till två tävlingar i månaden.

 Planen är absolut att spela alla SPT-tävlingar under året.

Anna-Viktoria Björkman Lind stod för en stark insats under årets första SPT-tävling. Hon spelade tillsammans med världsspelaren Carolina Orsi som också är sponsrad av Slazenger. Paret lyckades ta sig hela vägen till en semifinal, vilket Björkman Lind är väldigt nöjd över.

— Det var jättekul att få spela med Carolina Orsi. Jag tycker att det gick superbra och var verkligen jätteroligt och lärorikt. Det gav mig chansen att få visa upp mig för resten av Sverige. Vilket jag inte har gjort så mycket eftersom jag bara spelat en SPT-tävling innan.

Ny partner till SPT2

I årets andra SPT-tävling bildar Björkman Lind par med landslagsspelaren Sandra Örtevall som inledde SPT-säsongen med Rebecca Nielsen. Björkman Lind berättar för PadelDirekt att Örtevall också bor i Stockholm, vilket underlättar träningen tillsammans för det nybildade paret. 

— Vi har spelat lite träningsmatcher ihop och en tävling hittills. Vi har inte pratat om långsiktighet men vi kommer att testa att spela den här SPT-tävlingen och några kommande, säger Björkman Lind.

Vad har du för för mål med din padelsatsning?
— Jag har ju redan slagit topp 10-spelare vid flera tillfällen så jag känner att jag håller toppnivå i Sverige redan. Målet för i år är att komma in bland 10-15 bästa på rankingen i Sverige och att förhoppningsvis få chansen att spela några WPT tävlingar. Drömmen vore att vara med i landslaget. 

VM i Hinderbanelöpning

Förutom att spela tennis på högsta världsklass och nu tävla i padel, har hon också kvalificerat sig till VM i hinderbanelöpning. Hon berättar att en axelskada fick henne att sluta med tennisen och då hittade hon en annan tävlingsform som hon började delta i. 

— Jag åkte till en tävling i London som var ett kval till VM i hinderbanelöpning. Det var 12 kilometer hinder ute på landsbygden i England. Jättetufft lopp som jag lyckades vinna och därmed kvala in till VM, vilket var superroligt. VM skulle ha gått i Kanada samma år. Men innan jag kom dit blev jag gravid med min första dotter så det blev inget VM den gången, säger Anna-Viktoria Björkman Lind avslutningsvis.

Årets andra SPT-tävling spelas 24-26 mars i Eskilstuna. 

Se vilka spelare som är anmälda här.


ARKIV: Bela gör ovanligt misstag på matchbollen. 

LÄS VIDARE SOM MEDLEM
Låst artikel. Logga in som prenumerant för att läsa. Bli gratismedlem genom att registrera dig här.
Den här artikeln handlar om: