Junior-SM-färdigspelat — så fördelades medaljerna
I morgon med start klockan 09 inleds semifinalspelet i junior-SM.
En åldersklass har redan spelats klart men resterande kan ni se nedan.
ÖREBRO
Finalresultat
F18-final, start 12.45
Smilla Ho/Maja Eriksson mot
Thilda Danielsson/Clara Bång
Resultat: 7-5, 6-2. Ho/Eriksson tar SM-guld.
Bronsmatch, start 12.45
Maja Ardesjö/Anna Fyrpihl mot
Tuva Ambjörnsson/Amanda Behrendtz
Resultat: 4-6, 6-1, 6-4. Ambjörnsson/ Behrendtz vinner brons.
Final P18, start 15.15
Rasmus Axelsson/Leo Hylander mot
Axel Olholt/Eric Sjölin
Resultat: 7-5, 7-5. Axelsson/Hylander vinner guld.
Bronsmatch, start 15.15
Nils Mattsson/Lucas Thommy Svensson mot
Jonathan Victor Samuelsson/Isak Almgren
Resultat: 7-6, 6-1. Mattsson/Thommy Svensson vinner brons.
F16-finalen har redan spelats.
P16-final, start 14.00
Isaac Wiman/Willy Släryd mot
Valdemar Gelinder/Erik Nordström
Resultat: 6-4, 7-6. Wiman/Släryd tar guld.
Bronsmatch, start 14.00
Walter Rengensjö/Anton Winterqvist mot
Malte Badersten/Adam Axelsson
Resultat: 6-4, 3-6, 5-7. Badersten/Axelsson tar brons.
F14-final, start 14.00
Juni Sjöland/Zoe Andersson mot
Elma Misanovic/Eliza Bosson
Resultat: 6-2, 6-1. Sjöland/Andersson tar guld.
Bronsmatch, start 14.00
Ninja Åberg/Milla Nygren mot
Emilia Sten/Siri Karlsson
Resultat: 7-6, 7-6. Brons till Åberg/Milla Nygren.
P14-final, start 15.15
Oliver Hodos/Victor Forsberg mot
Herman Tenemyr/Alfons Dinho Lopez
Resultat: 4-6, 4-6.
Bronsmatch, start 15.15
Waldemar Oddshammar/William Waldenlöv mot
Ebbe Badersten/Charles Rosén.
Resultat: 2-6, 0-6. Bronst till Badersten/Rosén
Resultat semifinaler
F18-semifinalerna, start 09.00
Semifinal 1
Maja Ardesjö/Anna Fyrpihl mot
Smilla Ho/Maja Eriksson
Resultat: 3-6, 2-6. Ho/Eriksson
Semifinal 2
Thilda Danielsson/Clara Bång mot
Tuva Ambjörnsson/Amanda Behrendtz
Resultat: 6-3, 6-2. Danielsson/Bång till final.
P18-semifinalerna, start 11.30
Semifinal 1
Rasmus Axelsson/Leo Hylander mot
Nils Mattsson/Lucas Thommy Svensson
Resultat: 6-0, 6-2. Axelsson/Leo Hylander till final.
Semifinal 2
Jonathan Victor Samuelsson/Isak Almgren mot
Axel Olholt/Eric Sjölin
Resultat: 4-6, 6-4, 6-7. Olholt/Sjölin till final.
P16-semifinalerna, start 09.00
Semifinal 1
Isaac Wiman/Willy Släryd mot
Walter Rengensjö/Anton Winterqvist
Resultat: 6-1, 6-2. Wiman/Släryd klara för final.
Semifinal 2
Malte Badersten/Adam Axelsson mot
Valdemar Gelinder/Erik Nordström
Resultat: 6-2, 6-2. Gelinder/Nordström klara för final.
F14-semifinalerna, start 10.15
Semifinal 1
Elma Misanovic/Eliza Bosson
Emilia Sten/Siri Karlsson mot
Resultat: 6-3, 1-6, 6-4. Misanovic/Bosson till final.
Semifinal 2
Ninja Åberg/Milla Nygren mot
Juni Sjöland/Zoe Andersson
Resultat: 6-1, 1-6, 3-6. Sjöland/Andersson till final.
P14-semifinalerna, start 10.15
Semifinal 1
Oliver Hodos/Victor Forsberg mot
Valdemar Oddshammar/William Waldenlöf
Resultat: 6-1, 6-2. Hodos/Forsberg till final.
Semifinal 2
Herman Tenemyr/Alfons Dinho Lopez mot
Ebbe Badersten/Charles Rosén
Resultat: 6-2, 6-3. Tenemyr/Dinho Lopez till final.
Padel-Television sänder finalerna.