Stor EM-summering: Alla placeringar, resultat och trupper
Här är PadelDirekts stora summering.
Resultat lördag 3 juli
Dam
Final: Spanien - Frankrike: 2-0
Bronsmatch: Italien - Sverige: 2-0
Match om plats 5: Belgien - Danmark: 3-0
Final B-slutspelet: Finland - Storbritannien: 2-1
Herr
Final: Spanien - Italien: 2-0
Bronsmatch Frankrike - Sverige: 2-1
Match om plats 5: Belgien - Storbritannien: 2-1
Final B-slutspelet: Danmark - Nederländerna: 2-1
Resultat fredag 2 juli
Dam
Semifinaler
Spanien - Italien: 3-0
Frankrike - Sverige: 2-1
Herr
Italien - Sverige: 2-1
Spanien - Frankrike: 3-0
Resultat torsdag 1 juli
Dam
Kvartsfinaler
Italien - Danmark 3-0
Spanien - Tyskland 3-0
Sverige - Nederländerna 2-1
Frankrike - Belgien 2-2
Herr
Kvartsfinaler
Spanien - Tyskland 3-0
Frankrike - Belgien 2–1
Sverige - Polen 3-0
Italien - Storbritannien 3-0
Resultat onsdag 30 juni
Dam
Grupp A
Frankrike - Sverige: 3-0
Grupp B
Italien - Tyskland: 3-0
Grupp C
Spanien - Storbritannien: 3-0
Grupp D
Nederländerna - Ryssland: 3-0
Danmark - Litauen: 3-0
Herr
Grupp A
Italien - Polen 3-0
Monaco - Schweiz 2-1
Grupp B
Spanien - Danmark 3-0
Frankrike - San Marino 3-0
Grupp C
Storbritannien - Litauen 2-1
Belgien - Finland 3-0
Grupp D
Tyskland - Nederländerna 2-1
Sverige - Ryssland 2-1
Resultat tisdag 29 juni
Dam
Grupp A
Sverige - Finland 3-0
Grupp B
Tyskland - Polen 2-1
Grupp C
Spanien - Belgien 3-0
Grupp D
Nederländerna - Litauen 3-0
Danmark - Ryssland 3-0
Herr
Grupp A
Italien - Monaco 3-0
Polen - Schweiz 2-1
Grupp B
Spanien - Frankrike 3-0
Danmark - San Marino 3-0
Grupp C
Belgien - Storbritannien 3-0
Finland - Litauen 2-1
Grupp D
Sverige - Nederländerna 3-0
Tyskland - Ryssland 2-1
Resultat måndag 28 juni
Dam
Grupp A
Frankrike - Finland: 3-0
Grupp B
Italien - Polen: 3-0
Grupp C
Belgien - Storbritannien: 3-0
Grupp D
Litauen - Ryssland: 3-0,
Nederländerna - Danmark: 3-0
Herr
Grupp A
Polen - Monaco: 2-1
Italien - Schweiz: 3-0
Grupp B
Frankrike - Danmark: 2-1
Grupp B: Spanien - San Marino: 3-0
Grupp C
Belgien - Litauen: 3-0
Storbritannien - Finland: 2-1
Grupp D
Sverige - Tyskland: 3-0
Nederländerna - Ryssland: 2-1
Alla placeringar
Alla trupper i padel-EM 2021
Sverige
Herrar
Anton Andersson
Calle Knutsson
Daniel Windahl
Johan Brunström
Pablo Figueroa
Pierre Bonfré
Simon Vasquez
Viktor Stjern
Förbundskapten: Jonas Björkman
Damer
Ajla Behram
Amanda Girdo
Anna Åkerberg
Antonette Andersson
Baharak Soleymani
Emmie Ekdahl
Sandra Örtevall
Matilda Hamlin
Förbundskapten: Mari Andersson
Tyskland
Herrar
Johannes Lindmayer
Jonas Messschimdt
Christian Böhnke Lennart Samuelsen
Matthias Wunder
Fabian Schmidt
Florian Bode
Daniel Lingen
Förbundskapten: Frank De Vries
Damer
Corina Scholten
Julia Lux
Denise Höfer
Victoria Kurz
Maren Tiedjen
Inken Breyer
Patricia Grove
Katrin Bäcker
Förbundskapten: Jimena Gonzalez-Galino.
Österrike
Herrar
Kurt Breitfellner
Christian Salek
Kristopher Sotiriu
Dominik Bierent
Matthias Ederer
Rainhard Boisits
Förbundskapten: Octavio Santana Suarez
Belgien
Herrar
Guillaume Crasson
Francois Gardier
Jerome Peeters
Clement Geens
Nick Braet
Dominique Coene
Jeremy Gala
Laurent Montoisy
Förbundskapten: Juan Pablo Abarca
Damer
Annouck Meys
Babette Wyckaert
Elyne Boeykes
Dorien Cuypers
Helena Wyckaert
An-Sophie Dierckx
Laura Bernard
Förbundskapten: Thomas Deschamps
Danmark
Herrar
Nils Skajaa/
Tore Deleuran-Skjold
Marc Andreas Möller
Emil Domela:
Mads Elholm
Esben Hess-Olesen
Förbundskapten: Husse Mehmedovic
Damer
Betina Pedersen
Gitte Haxen
Jannie Overgaard
Julia Isabella Wiese
Line Irby Nörregård
Pernille Johannesen
Smilla Sievert Lindeskog
Trine Bassett
Förbundskapten: Sören Örding
Spanien
Herrar
Francisco ”Paquito” Navarro
Uri Botello
Juan Martin Diaz
Jorge Nieto
Jeronimo Gonzalez
Javi Ruiz
Alex Ruiz
Javi Rico
Förbundskapten: Juan Jose Gutierrez Vicario
Damer
Ariana Sanchez
Paula Josemaria
Beatriz Gonzalez
Lucia Sainz
Tamara Icardo
Marta Ortega
Elisabet Amartriain
Victoria Iglesias
Förbundskapten: Iciar Montes Arce
Finland
Herrar
Max Sjövall
Juuso Tapanainen
Saska Huttunen
Pyry Hyrkkönen
Henrik Sillanpää
Tuomas Manner
Mikko Viljanen
Oskar Nurmio
Damer
Ella Leivo
Saana Saarteinen
Suheil Lizana
Minna Torkki
Marsa Laukkoski
Kati Ranta
Katri Aalto-Setälä
Annika Sillanpää
Förbundskapten: Eemeli Jokinen
Frankrike
Herrar
Benjamin Tison
Johan Bergeron
Bastien Blanque
Jeremy Scatena
Adrien Maigret
Thomas Leygue
Jerome Inzerillo
Jean-Thomas Peyrou
Förbundskapten: Alexis Salles
Damer
Alix Collombon
Lea Godallier
Mai Vo
Melissa Martin
Amelie Detriviere
Charlotte Soubrie
Wendy Barsotti
Marianne Vandaele
Förbundskapten: Robin Haziza
Storbritannien
Herrar
Christian Medina
Richard Brooks
Sam Jones
Louie Harris
Sandy Farquharson
Ryan Wyatt
Nikhil Mohindra
Alfanso Patacho
Förbundskapten: Alvaro Fernandez
Damer
Laura Deigman
Tia Norton
Yusimi Crossley
Leanne Raine
Hansie Ruddick
Hannah Maddock
Zuzka Patacho
Sofia Govorusa
Nederländerna
Herrar
Bram Meijer
Vriel Maarten
Peter Bruijsten
Berend Boers
Giovanni Bos
Sten Richters
Rene Lindenbergh
Pjotr Van Dalfsen
Damer
Milou Ettekoven
Tess Van Dinteren
Maaike Betz
Marcella Koek
Steffie Weterings
Kim Van Ginkel
Chayenne Ewijk
Förbundskapten: Ewan Watson
Italien
Herrar
Michele Bruno
Marcelo Capitani
Daniele Cattaneo
Simone Cremona
Andres Britos Lorenzo Di Giovanni
Riccard Sinicropi
Alessandro Tinti
Förbundskapten: Gustavo Spector
Damer
Chiara Pappacena
Giula Sussarello
Carolina Orsi
Carlotta Casali
Emily Stellato
Valentina Tommasi
Carolina Petrelli
Erika Zanchetta
Förbundskapten: Marcela Ferrari
Litauen
Herrar
Laurynas Antropikas
Gytautas Aukselis
Emilis Baltrimatitis
Oskaras Kalinauskas
Skrimantas Macinskas
Titas Mikelevicius
Pijus Mockus
Luidzi Pakula
Damer
Ruta Balalyte
Viktorija Banaityte
Skaiste Brazenaite Vasiliauskiene
Rasa Butrimaite
Ieva Ceilutkaite
Emilija Geduilaite
Indre Kastanauskaite
Emilija Krautaite
Förbundskapten för båda: Arturas Molis
Monaco
Herrar
Laurent Bensadoun
Nalle Harroch
Alexandre Leruste
Dario Maturi
Remy Rinaldi
Morgan Teissier
Florian Valsot
Förbundskapten: Kristina Clement
Norge
Herrar
Daniel Bolstad Picard
Michael Gatto Geraghty
Karl Jacob Knagenhjelm
Henrik Jarl Ljungberg
Sander Leergård Gravfort
Fredrik Ask
Frederick Francis Schaefer
Christian Arntsen
Förbundskapten: Hector Carlos Palacios
Polen
Herrar
Maciej Naduk
Mateusz Lipinski
Wladyslaw Sredniawa
Marcin Maszcyk
Lukasz Cyranski
Bartosz Roslonski
Oskar Gorka
Jakub Slowinski
Förbundskapten: Maciej Naduk
Damer
Aleksandra Rosolska
Zofia Piorkowska
Karolina Kosinska
Barbara Maciocha
Joanna Nowakowska
Weronika Banaszek
Iwona Stolarczyk
Förbundskapten: Jakub Slowinski
Ryssland
Herrar
Nikolay Maniucov
Alexander Martynov
Mikhail Veller
Daniel Pashayan
Gleb Shirshov
Alexey Severinov
Vladimir Nifontov
Alexander Khalanskiy
Förbundskapten: Christian Tarruella Meijas
Damer
Daria Ovsiannikova
Olga Severinova
Oksana Timoshenko
Victoria Zheleznyak
Olga Bugaytsova
Anna Kukina
Liudmila Milyaeva
Tatiana Rumyantseva
Förbundskapten: Anton Bernatckii
San Marino
Herrar
Berardi Edoardo
Berardi Gianluca
Bertuccini Davide
Forcellini William
Galli Federico
Giardi Jarnko
Vampa Edoardo
Förbundskapten: Pazzini Stefano
Schweiz
Herrar
Andreas Näf
Patrik Näf
Dylan Sessagesimi
Kilian Jordan
Pascal Burkhart
Patric Burkhart
Till Gygax
Valentin Wenger
Förbundskapten: Ingen.
RS Sports lanserar egen klädlinje i sommar. Få förtur till lanseringen av RS Sportswear Collection här.